گوسفند

گوسفندها از پستانداران چهارپا و نشخوارکننده هستند که به طور معمول به عنوان دام نگهداری می شوند. مانند اکثر نشخوارکنندگان، گوسفندان نیز از راسته های جفت سم‌سانان، از خانواده گاوسانان هستند.

جمعیت کل گوسفند و بز جهان در حدود دو میلیارد راس است که حدود دو سوم این مقدار (بیشتر از ۱٬۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ راس) گوسفند و بقیه (در حدود ۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ راس) بز است. گوسفند نر قوچ یا راک نامیده می‌شود؛ و گوسفند ماده متعلق به هر نژادی که باشد، به طور عام میش گفته می شود.

گوسفندان به احتمال زیاد از خانواده موفلون وحشی اروپا و آسیا هستند و یکی از اولین حیواناتی هستند که برای اهداف کشاورزی اهلی شده اند. گوسفندها برای پشم، پوست، گوشت (گوشت بره، یا گوشت گوسفندی)، روغن و شیر پرورش می یابند. پشم گوسفند پرکاربردترین فیبر حیوانی است و معمولاً با قیچی برداشت می شود. همچنین از فضولات گوسفند که پشکل نام دارد به‌ عنوان کود کشاورزی استفاده می‌شود.

تصویری از یک گوسفند ایرانی - کردی

تعیین سن دام

تشخیص سن گوسفند  و  بز  از طریق حلقه های شاخ و تعداد دندان های  پیشین  امکان پذیر  است.

 

الف) تعیین سن از طریق شمارش حلقه های شاخ:  این  روش بیشتر در بزها قابل استفاده است، زیرا اکثر گوسفندان فاقد  شاخ هستند.  معمولاً  با  رشد  شاخ  دام های  دارای  شاخ حلقه  یا  گره های برجسته ای در  آن ظاهر می شود که هر حلقه نشان دهنده ی یک سال است.

گونه های مختلف نژادهای کبک

کبک از جمله پرندگانی با اندازه ی کوچک و در حد و اندازه های بلدرچین است که به دلیل ارزش بالای غذایی و دارویی که فراورده های حاصل از گوشت و تخم آن دارند، مورد توجه و علاقه پرورش دهندگان و مصرف کنندگان است. گوشت و تخم کبک سرشار از انواع پروتئین و آمینه اسید و املاح معدنی است. گوشت این پرنده پس از پختن بسیار نرم می شود و به دلیل طعم خوشمزه ای که دارد می توان از آن برای تغذیه کودکان استفاده کرد.

در ادامه با تمام انواع گونه ها و نژادهای مختلف کبک، همراه با عکس، زیستگاه های آنها و اطلاعات مختصری در مورد آنها پرداخته ایم.

یک کبک‌دار باید با اصول تشخیص جنسیت کبک نر و ماده به طور کامل آشنا باشد، ندانستن این موضوع می‌تواند خسارات بالایی را در پی داشته باشد. رعایت نسبت ماده به نر، نحوه برخورد در تغذیه کبک و… نیازمند به تشخیص جنسیت این پرنده است. همان‌طور که می‌دانید پرورش کبک می‌تواند هم در بستر و هم در قفس باشد، در هر دو این موارد نیاز به رعایتی اصولی است که آن را «نسبت» می‌نامند.

کبک

کبک ها از جمله پرندگان غیر مهاجر با اندازه متوسط ​​هستند که معمولاً روی زمین زندگی می کنند و دارای توزیع گسترده بومی در سراسر کره زمین، از جمله اروپا، آسیا و بخش هایی از آفریقا هستند. کبکیان یک زیرتیره از تیره قرقاولان (قرقاول، بلدرچين و غيره) طبقه بندی می شوند.

کبک ها روی زمین لانه می سازند و رژیم غذایی متشکل از دانه ها، انگورها و حشرات دارند. اگرچه انواع مختلفی از این پرندگان وجود دارد ولی محققان از تیره پریدیکس به عنوان "کبک های واقعی" یاد می کنند.

کبک چوکار - chukar partridge

تصویر تصادفی