سياره پلوتون

سياره پلوتو یا پلوتون بر اساس فاصله از خورشيد ، بعد از سياره نپتون قرار داشته و از نظر بزرگی - پس از اریس - دومین سیاره کوتوله منظومه شمسی است. اين جرم آسمانی از هنگام کشف (در سال ۱۹۳۰) تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیاره‌ی منظومه شمسی محسوب می‌شد ، اما اکنون بنا بر تعریف نوین اتحادیه‌ی بین‌المللی اخترشناسی یک سياره كوتوله به حساب می‌آيد و به عنوان نمونه نخست از رده‌ی جدید اجرام فرانپتونی به شمار می‌رود.

سياره پلوتون - pluto planet

کره ماه

ماه يكی از اجرام منظومه شمسی و تنها قمر سياره زمين است ، که سطح آن از سنگ پوشيده شده و هیچ گونه حیاتی در آن یافت نمی‌شود. قطر ماه ۳٬۴۷۶ کیلومتر (بسيار كوچكتر از قطر زمين) و ميانگين فاصله آن تا زمین تقریبا ۳۸۴،۴۰۳ کیلومتر است. کره‌ی ماه نزدیکترین جرم آسمانی به زمین محسوب می‌شود ، كه البته هر ساله ۲ سانتیمتر از آن دور می‌گردد.

تصويری از كره ماه - The Moon

سیاره زهره

ناهید (زهره یا ونوس) به ترتیب فاصله از خورشید، دومین سیاره منظومه شمسی است كه میان زمین و عطارد قرار دارد. این سیاره نزدیکترین سیاره به زمین می‌باشد و بعد از ماه ، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است ، که به هنگام شب از زمین رؤیت می‌شود. ناهید داغ ترین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است.

Venus Planet - سیاره زهره یا ناهید

خورشید

خورشید یا آرپی یا خور یا هور یکی از ستارگان كهكشان راه شیری و تنها ستاره‌ی منظومه شمسی می‌باشد. منبع اصلی نور، گرما و زندگی بر روی زمین این ستاره است ، که با فاصله‌ای حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته و قطری تقریبا معادل ۱٬۳۹۰٬۰۰۰ کیلومتر و وزنی معادل ۳۳۰ هزار بار سنگین‌تر از زمین دارد. این ستاره حدودا شامل ۹۹.۸۶ درصد جرم کل منظومه خورشیدی را تشکیل می‌دهد و به دلیل جرم عظیمش دارای نیروی گرانش بسیار قوی است ، به‌طوری که سیارات به سبب این نیرو در مدارشان به دور خورشید می‌گردند.

سیاره عطارد

عطارد یا تیر یكی از سیاره‌های زمین مانند منظومه شمسی است. این سیاره نزدیکترین سیاره به خورشید می‌باشد؛ از اینرو دمای سطح رو به خورشید آن ، در روز به 400 درجه سانتیگراد می‌رسد. در این دما سرب هم ذوب می‌شود. اما از آنجایی كه این سیاره جو ندارد و نمی‌تواند گرما را نگه دارد ، دمای شب و روز آن تفاوت زیادی با هم دارند. شب‌ها دما افت می‌کند و احتمالا تا 200 درجه سانتیگراد پایین می‌آید.

تصویر تصادفی