شيطان فرشته ؟

می‌دانیم فرشتگان پاک و معصوم هستند و قرآن هم به پاکی و عصمت آنها اعتراف کرده است. اصولا از آنجا که در جوهر آنها عقل است و نه شهوت ، بنابراین کبر و غرور و خودخواهی ، و به طور کلی انگیزه‌های گناه در آنها وجود ندارد.

اگر بگوييم ابلیس هم از فرشتگان بوده است ، با توجه به عصیان و سرکشی او این سؤال پيش می‌آيد که چگونه از فرشته‌ای این گناه کبیر ممکن است سر بزند؟!

در بعضی آیات آمده است که ابلیس از طایفه اجنه (جن) بوده است. اجنه موجوداتی هستند از چشمان ما پنهان و دارای عقل و شور و خشم و شهوت. در قرآن هم هرگاه کلمه جن آمده ، به همین مفهوم از آن تفسیر شده و می‌گویند : منظور از « کانَ مِن الجن » این است که ابلیس از نظر پنهان بود. (پس ابلیس جن است.)
همچنین برای ابلیس ، ذریه (فرزندان) قائل شده است ، در حالی که می‌دانیم فرشتگان ذریه (فرزند) ندارند. پس نتیجه می‌گیریم که ابلیس جن بوده و هرگز فرشته نبوده است. ولی آنقدر پرستش خدا کرده بود که بر مقام فرشتگان مقرب خدا تکیه زده بود؛ و از آن جهت كه در صف فرشتگان قرار داشت مشمول خطاب آنها در مسأله سجده بر آدم شده بود و خداوند سرپیچی او را ، به صورت یک استثناء در قرآن بیان کرده است.

گردآورنده: دنیاها، دانشنامۀ فارسی | www.donyaha.ir

دنیاها

دیدگاه تان را بنویسید !


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازیگران ایرانی

بازیگران هندی