جایزه اسکار

جایزه اسکار یا به طور خلاصه اسکار نام جایزه ای است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (AMPAS) به بهترین اثرهای صنعت سینما اهدا می شود و شامل بهترین فیلم , کارگردان و نویسنده هم می گردد.جشن رسمی که در طی ان جوایز اهدا می گردد ,پربیننده ترین جشن سینمایی در دنیا است.

اولین مراسم اسکار در روز پنجشنبه , ۱۶ مه ۱۹۲۹ در هتل روزولت در هالیوود به افتخار فیلمهای برجسته سال ۱۹۲۷ و ۱۹۲۸ برگزار شد.میزبان مراسم بازیگر, داگلاس فربنکس و کارگردان ویلیام سی. دمیل بودند. هشتادمین مراسم اسکار نیز به میزبانی کمدین برجسته کمدی سنترال، جان استیوارت، در روز یکشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۰۸ در کداک تیتر در لوس آنجلس برگزار شد.

وجه تسمیه اسکار

نام رسمی اسکار تندیس کوچک "جایزه آکادمی برای شایستگی " است. این جایزه بریتانیم آب طلا شده بر روی یک پایه فلزی سیاه با بلندی 13.5 اینچ (معادل 24 سانتیمتر) و وزن 3.85 کیلوگرم است که نشاندهنده یک شوالیه است که یک شمشیر مبارزان جنگ صلیبی را در دست دارد که بر روی یک حلقه فیلم ایستاده و پنج حوزه فیلم را نشان می دهد: بازیگران، نویسندگان، کارگردانان، تهیه کنندگان و کادر فنی. سدریک گیبونز کارگردان هنری ام جی ام، یکی از اعضای اولیه آکادمی، طراحی این جایزه را سرپرستی کرد . جورج استنلی مجسمه ساز طرح گیبونز را با سفال ساخت و الکس اسمیت طرح را با قلع و مس ساخت و این طرح را که 5/92 در صد آن از قلع و 5/7 در صد آن از مس بود آب طلا داد. تنها چیزی که به تندیس اسکار از ابتدای ایجاد آن اضافه شده است ، بالا بردن کیفیت پایه آن است. در مورد ریشه نام " اسکار" اختلافاتی وجود دارد. در بیوگرافی بت دیویس عنوان شده که او نام اسکار از نام همسر اول او یعنی رهبر گروه هارمونی اسکارنلسون گرفته شده است. ادعای دیگر در این مورد مربوط به دبیر اجرایی آکادمی بنام مارگارت هریک است که این جایزه را برای اولین بار در سال 1931 دید و این تندیس او را به یاد عمو اسکارش انداخت. سیدنی اسکالسکی که یک روزنامه نویس بود هنگام نامگذاری "هریک" حضور داشت واین نام را در مقله خود آورد: " کارکنان از روی محبت تندیس مشهور خود را" اسکار" لقب دادند."
در هر صورت، هم " اسکار" و هم "جایزه آکادمی" نشانهای مخصوص و انحصاری آکادمی هستند و آکادمی در مقابل تهدیدات و یا دعاوی در مورد آنها شدیدا از آنها حمایت می کند. وب سایت رسمی جایزه اسکار oscar.com است.
از سال 1950 قانونا نه برنده ها و نه وارثان آنها نمی توانند بدون اینکه پیشنهاد فروش اولیه جایزه را به قیمت 1 دلار به آکادمی بدهند اقدام به فروش آن کنند. در صورتی که برنده این شرایط را نپذیرد، آکادمی جایزه را نگه می دارد جوایزی که تحت حمایت این توافق نامه نبوده اند، در مزایده های عمومی و معاملات خصوصی به قیمت های شش رقمی فروخته شدند.

نماد جایزه سنمایی اسکار

اعضا

برای نامزدی عضویت در آکادمی رقابت بسیار است (با این وجود، فرد نامزد باید دعوت شده باشد) و یا اینکه یکی از اعضا او را معرفی کند. آکادمی نام اعضای خود را به طور عمومی آشکار نمی کند، گرچه در مطبوعات گذشته نام مدعوین برای عضویت در آکادمی انتشار یافته بود. در صورتی که کسی که هنوز به عضویت در آکادمی در نیامده در طول یک سال برای عضویت در بیش از یک بخش نامزد شده باشد، در زمانی که عضویت را می پذیرد باید بخشی را که می خواهد در آن قرار گیرد انتخاب کند.

نامزدی اسکار

امروزه بر اساس قوانین 2 و 3 مجموعه قوانین رسمی جوایز آکادمی، یک فیلم باید در سال قبل ( از نیمه شب اول ژوئن تا نیمه شب 31 دسامبر ) در لس آنجلس، کالفرنیا آغاز شده باشد تا شرایط شرکت را داشته باشد. قانون دوم بیان می دارد که یک فیلم باید "فیلم بلند" (حداقل 40 دقیقه) باشد تا برای کسب جایزه شرکت داده شود. یک فیلم همچنین باید به صورت نسخه فیلم 35 میلیمتری یا 70 میلیمتری یا فیلم دیجیتالی 24 فوت یا 48 فوت اسکن پیشرفت با وضوح حداقل720  x 1780  باشد.
اعضای گروه های مختلف، افراد مربوطه در حوزهِ خودشان را نامزد می کنند ( بازیگران توسط اعضای بازیگر نامزد می شوند و غیره) در حالیکه تمامی اعضا نامزد بهترین فیلم سینمایی را انتخاب می کنند. برنده ها سپس در نوبت دوم رای گیری که در آن تمامی اعضا در گروه های مختلف رای می دهند انتخاب می شوند.

شب اهدای جوایز

جوایز اصلی در یک جشن که مستقیما از تلویزیون پخش می شود، اغلب در ماه مارس بعد از سال مربوطه و 6 هفته پس ار اعلام اسامی نامزدین اعطا می شوند. این جشن بسیار مجلل و با شکوه است و تمامی مدعوین بر روی فرشی قرمز رنگ که توسط برجسته ترین طراحان مدروز آماده شده راه می روند. بر اساس تخمین ها هر سال بیش از یک میلیارد نفر به صورت زنده و یا ضبط شده این جشن را تماشا می کنند.( لوی 2003)
این جشن برای اولین بار در سال 1953 از تلویزیون NBC پخش شد. از آن زمان تا سال 1960 از NBC و سپس از شبکه ABC تا سال 1971 و مجددا توسط NBC پخش شد. ABC دوباره در سال 1976 پخش این جشن را تا سال 2014 بر عهده گرفت.
پس از بیش از 50 سال برگزاری در اواخر مارس یا اوایل آوریل، در سال 2004 برگزاری این جشن به اواخر فوریه یا اوایل مارس تغییر کرد که احتمالا دلیل آن اجتناب ازهمزمانی این جشن با سایر برنامه های مهم در تلویزیون مانند تورنمنت بسکتبال NCAA است.
جشن اعطای این جوایز توسط سازمان امنیت داخلی آمریکا به عنوان رویداد ویژه امنیت ملی محسوب می شود.

نقد اسکار

جوایز آکادمی خصوصا طی سال های اخیر مورد اختلاف و انتقاد بسیاری بوده است.
منقدان بر این عقیده هستند که بسیاری از برندگان جایزه بهترین فیلم سینمایی در گذشته در مقابل آزمون زمان باقی نماندند. منتقدان چنین استدلال می کنند که برخی از این فیلم ها از جمله فیلم " بزرگترین نمایش روی زمین ساختهِ ( سیسیل بی. دیمیل) با گذشت زمان تاثیراتی را که در زمان اولین اکران داشته اند از دست داده اند. در مثالی دیگر، منقدان به این نکته پرداخته اند که چطور بعضی فیلم ها مانند " بن هور(فیلم1959)|بن هور ،برنده سال 1959 که یکی ازپردرآمدترین فیلم هایی است که ساخته شده در مقایسه با سایر فیلم های سال 1959 مانند " ریو براو" و " تقلید زندگی در مقابل زمان کمتر باقی مانده اند..( اگرچه "بن هور" در حال حاضر در لیست 250 فیلم IMDb در مکان 121 قرار دارد، در حالی که " ریو براو" و "تقلید زندگی " اصلا در این لیست وجود ندارند.)
علاوه براین برخی فیلم های نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم که این عنوان را از دست دادند، در نظر بسیاری از منتقدان و فیلم سازان شاهکار هستند. بارزترین نمونه فیلم سیتیزن کین است که نامزد دریافت نهمین اسکار شد اما تنها جایزه ( بهترین فیلمنامه اصیل) را به خود اختصاص داد و درحالیکه طرفداران فیلم ها ، علم دوستان و فیلم سازان این فیلم را به عنوان بهترین فیلم تمامی دوران ها درنظر گرفته اند. فیلم های " پرتغال کوکی"، " Apocalypse Now"، " راننده تاکسی"، " فارگو" و برخی دیگر از جمله نمونه های اینگونه فیلم ها هستند.
انتقادی دیگر این است که بازیگران زن و یا مردی که ابتدا در فیلم های کمدی(و سایر ژانرها) مطرح شدند، برای اینکه به طور جدی مورد نظر آکادمی واقع شوند باید در فیلم های دراماتیک موفق شوند. تنها 5 بازیگر برای بازی در نقش های کمدی جایزه بهترین بازیگر را برده اند. برخی از کارگردانان که به هنرمندی آنها اذعان شده است(مانند اورسن ولس ، آلفرد هیچکاک و استنلی کوبریک هرگز جایزه بهترین کارگردان را نبرده اند.
از دیگر انتقادات عینی افزایش تاثیر اعمال نفوذ کارگردانان و شرکت های سازنده فیلم در مورد برخی فیلم ها است، به این معنا که جوایز بیشتر منعکس کننده تلاش ها برای اعمال نفوذ هستند و این قضیه شایستگی فیلم ها را تحت تاثر قرار داده است.
تا به امروز بخشی برای جایزه به کارهای نمایشی، بدلکاران یا مشارکت های نمایشی استفاده نشده است.
در مورد فرآیند رای دادن در آکادمی نیز نقایص زیادی برشمرده شده است، از جمله این حقیقت که دستیاران اعضای آکادمی اغلب در برگه رای گیری رسمی اسکار رای می دهند.

دستاوردهای منحصر به فرد

جورج برنارد شاوجورج برنارد شاوتنها یک نفر از برندگان جایزه اسکار برنده نوبل نیز بوده است. جورج برنارد شاو ایرلندی در سال 1938 به این مهم دست یافت، وی پس از بردن جایزه نوبل ادبیات در 1925، در سال 1838 جایزه اسکار بهترین فیلمنامه تطبیقی را کسب کرد. والت دیسنیدارای رکورد در دریافت جوایز آکادمی است: برنده 22 جایزه آکادمی و 4 جایزه افتخاری آکادمی

برندگان جوایز اسکار

* جایزه اسکار بهترین فیلم
* جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد
* جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن
* جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
* جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن
* جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری
* جایزه اسکار بهترین کارگردانی
* جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم
* جایزه اسکار بهترین ویرایش فیلم
* جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه
* جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان
* جایزه اسکار بهترین فیلم مستند
* جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن
* جایزه اسکار بهترین صدابرداری
* جایزه اسکار افتخاری
* بازیگران نامزد در بیش از پنج اسکار

گردآورنده : دنیاها،دانشنامهٔ فارسی | www.donyaha.ir

دیدگاه تان را بنویسید !

تصویر تصادفی