خورش قیمه و قیمه بادمجان

مواد لازم برای 4 نفر

گوشت خورشی بدون استخوان و چربی --------------- 200 گرم
لپه -------------------------------------------------------- 1 لیوان
رب گوجه فرنگی  -------------------------------------- 2-3 قاشق غذا خوری
لیمو امانی ------------------------------------------------ 2-3 عدد
سیب زمینی ---------------------------------------------- 1 عدد بزرگ
پیاز --------------------------------------------------------- یک عدد متوسط
نمک و فلفل ------------------------------------------------ به مقدار لازم

آشپزخانه

طرز تهیه

لپه را از قبل در مقداری آب و نمک خیس کنید.
پیاز را خرد کنید و در کمی روغن همراه مقداری زرد چوبه سرخ کنید تا طلایی شود بعد گوشت خرد شده را به آن بیفزائید و کمی تفت دهید تا آب گوشت کشیده شود. ۴ لیوان آب روی آن بریزید و اجازه دهید حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزد (بدون نمک) بعد از یک ساعت لپه و لیمو امانی را به مواد بیفزایئد. و اجازه دهید با حرارت ملایم دو الی سه ساعت کاملا خورش جا بیفتد. بعد رب گوجه را در تابه ای جداگانه کمی سرخ کنید و در قابلمه خورش بریزید.
سیب زمینی ها را خلال کنید و جداگانه سرخ کنید. وقتی خورش کاملا جا افتاد (اصطلاحا به روغن افتاد) نیمی از سیب زمینی های سرخ شده را داخل آن بریزید و هم بزنید و بعد نمک و فلفل غذا را اندازه کنید و در ظرف مناسب سرو کنید و نیم دیگر سیب زمینی را روی آن بریزید.

 

نکته :

*استفاده از گوشت گوسفند برای انواع خورش بهتر از گوشت گوساله است. به دلیل اینکه گوشت گوساله طبع سرد دارد و کمی بیشتر از گوشت گوسفند باعث ناراحتی میشود. ولی اشکال گوشت گوسفند در چرب بودن آن است. سعی کنید اگر از گوشت گوسفند استفاده میکنید کاملا چربی گوشت را بگیرید و یک دست خرد کنید. در ضمن گوشت گوسفند زمان پخت کمتری نیاز دارد.
اگر ناراحتی خاصی دارید (فشار خون بالا یا انواع ناراحتی قلبی) و یا از رژیم غذایی خاصی پیروی میکنید و مجاز به استفاده از انواع گوشت قرمز در وعده های متعدد نیستید ؛ بهتر است در انواع خورش از گوشت مرغ به جای گوشت قرمز استفاده کنید. تفاوت چندانی در مزه خورش ایجاد نمیشود.
** اگر خواستید به جای رب گوجه فرنگی از گوجه فرنگی تازه استفاده کنید و سلامت غذا از رنگ آن برای شما مهم تر است، به جای این مقدار رب گوجه فرنگی از 5-6 عدد گوجه فرنگی میکس شده استفاده کنید. ولی قبل از اضافه کردن آن به غذا، ابتدا گوجه های میکس شده را کمی در روغن سرخ کنید و کمی زمان دهید تا گوجه ها غلیظ شوند و بعد به غذا اضافه کنید و با خیال راحت میل کنید.
یک ترفند ساده برای زود تر به روغن انداختن انواع خورش : {{ لبته از خاله خانم کاملا نشنیده بگیرید !! }}
اگر عجله دارید تا انواع خورش زودتر به روغن بیفتد، در اواخر پخت دو الی سه قالب کوچک یخ داخل قابلمه بیندازید و هم بزنید ! بعد از چند دقیقه خورش به روغن میفتد. بهتر است این قالب های یخ، عصاره مرغ یا گوشت باشد که قبلا در قالب های یخ ریخته اید.
البته !! این کار فقط ظاهر کار را حفظ میکند ! پس بهتر است بگذارید تا خورش در زمان کافی و با حرارت ملایم جا بیفتد.
اگر خواستید خورش را در زودپز تهیه کنید، دقت کنید که از ابتدا گوشت و لپه را با هم نریزید. به دلیل اینکه لپه نسبت به گوشت زمان پخت کمتری نیاز دارد. اول گوشت و پیاز را برای 30 دقیقه با حرارت متوسط در زودپز بپزید و بعد (بخار زودپز را خالی کنید) درب زودپز را باز کنید و لپه و رب و لیمو را به خورش اضافه کنید.
و حداکثر بعد از 45 دقیقه خورش کاملا آماده است.
چند نوع دستور برای پخت انواع خورش قیمه با نام های گوناگون (قُوَرمه، قیمه عراقی، قیمه یزدی و...) نیز وجود دارد که به لحاظ دستور پخت تفاوت چندانی ندارند ولی نوع مواد کمی متفاوت است.
این دستور پخت خورش قیمه معمولی است که در اکثر نقاط با تفاوت های جزئی تهیه میشود.

 

خورش قیمه بادمجان :

طبق دستور خورش قیمه پخته میشود با این تفاوت که به جای سیب زمینی سرخ شده از بادمجان سرخ شده استفاده میشود. برای آن مقدار مواد دو عدد بادمجان متوسط کافیست.
بادمجانها را پوست بگیرید و به اندازه مطلوب خرد کنید و نمک بزنید و کنار بگذارید تا تلخی آنها گرفته شود. بعد در روغن سرخ کنید و در اواخر پخت خورش به آن اضافه کنید و حدود 30 دقیقه زمان دهید تا بادمجان ها مزه دار شوند. دقت کنید که بعد از اضافه کردن بادمجان ها، خورش را طوری هم نزنید که آنها له شوند. در حدی که کمی مخلوط شوند کافیست.
در این خورش به جای لیمو امانی میتوانید از غوره فریز شده استفاده کنید. و یا آبغوره هنگام سرو خورش.

سایت دنیاها

لطفا برای مشاهده لیست کامل غذاهای آشپزخانه اینجا کلیک کنید...

دیدگاه تان را بنویسید !


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازیگران ایرانی

بازیگران هندی