خورش بامیه و بادمجان

مواد لازم برای 4 نفر :


بامیه خورشی --------------------------- 300 گرم
بادمجان ---------------------------------- سه عدد متوسط
پیاز --------------------------------------- یک عدد متوسط
گوشت خورشی ------------------------- 300 گرم
آب گوشت ------------------------------- 4 لیوان
گوجه فرنگی ---------------------------- 2 عدد متوسط
غوره فریز شده ------------------------- یک استکان
نمک ، فلفل ----------------------------- به مقدار لازم

آشپزخانه

طرز تهیه :خورش بامیه و بادمجان


ابتدا گوشت را شسته و یک دست خرد کنید . پیاز را خلال خرد کنید و در کمی روغن سرخ کنید تا کاملا طلایی شود . بعد گوشت ها را به پیاز سرخ شده اضافه کنید و کمی سرخ کنید تا اندازه ای که آب گوشت کاملا کشیده شود . بعد 6 لیوان آب روی مواد بریزید حرارت را زیاد کنید تا آب بجوشد . بعد از جوشیدن آب ، حرارت را ملایم کنید تا آرام بپزد .
بامیه هارا تمیز بشوئید و کلاهک سر آنها را طوری با چاقو ببرید که حفره سر بامیه باز نشود . در غیر این صورت خوش بسیار لیز و بد مزه میشود . بادمجانها را هم پوست بگیرید و به اندازه دلخواه برش بزنید ، مقداری نمک لا به لای آنها بپاشید و کنار بگذارید تا تلخی آنها گرفته شود ( حدود یک ساعت ) بعد بادمجانها را در روغن زیاد سرخ کنید.
( هر چه روغن حین سرخ کردن بادمجان ها بیشتر باشد ، مقدار جذب روغن توسط بادمجان کمتر میشود )
برای اینکه از روغن کمتری استفاده کنید ، قبل از اینکه بادمجانها را درون روغن بیندازید روغن را خوب گرم کنید و هنگام سرخ شدن درب ظرف را بگذارید تا بادمجانها کاملا سرخ شوند و هم پخته شوند . دقت کنید که بادمجانها موقع سرخ شدن رنگشان تیره نشود .
بعد از اینکه بادمجانها سرخ شدند . آنها را از ظرف خارج کنید و بامیه ها را در باقیمانده روغن کمی سرخ کنید . دقت کنید در حدی سرخ شود که مزه خامی آن از بین برود و دچار تغییر رنگ نشوند .
بعد از سرخ شدن بامیه ها ، بادمجانها را به آنها اضافه کنید و گوجه فرنگی ها را به چهار قسمت برش بزنید و در مخلوط بامیه و بادمجان بریزید .
از آب معمولی در این غذا استفاده نکنید بهتر است . فقط از آب گوشت استفاده کنید .
آب گوشت در حال پختن را به ظرف بامیه و بادمجان و گوجه اضافه کنید و اجازه دهید تا خورش کم کم با آب گوشت جا بیفتد .
غوره را به خوش اضافه کنید . (( وقتی غوره فریز میشود طعم بهتری دارد . غوره تازه خورش ها را کمی تلخ میکند ولی برای انواع آش ( مثلا آش گوجه ) بسیار مناسب تر از غوره فریز شده است . ))
وقتی گوشت پخت آنرا داخل ظرف خورش بریزید و مقدار نمک و فلفل غذا را اندازه کنید و صبر کنید تا خورش به حد لازم جا بیفتد .
بادمجان مقدار کمی ویتامین های آ ، ب و ث دارد و دارای پتاسیم فراوان میباشد . ارزش غذایی و انرژی زایی کمی دارد به همین جهت در رژیم های لاغری زیاد مورد استفاده قرار میگیرد . همچنین تا حدی به رفع کم خونی کمک میکند .
بامیه دارای مقدار فراوانی از ویتامین ب و قدری ویتامین آ و ث است . همچنین دارای املاح معدنی و فسفر و پتاسیم و منیزیم میباشد .
و گوشت منبع مطمئنی از پروتئین است + مقداری فیبر و کلسیم .
این خورش معمولا با چاشنی آبغوره سرو میشود و در استانهای آذربایجان شرقی و غربی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . ولی در جاهای دیگر هم طرفداران زیادی دارد .
میتوانید این خورش را بدون بادمجان هم تهیه کنید . در این صورت روغن کمتری را به خورد خانواده خواهید داد !!

گردآورنده : دنیاها،دانشنامهٔ فارسی | www.donyaha.ir

برای مشاهده لیست کامل غذاهای آشپزخانه اینجا کلیک کنید ...

بازیگران ایرانی

بازیگران هندی