بادمجان فنری تند

مواد لازم برای 4 نفر :


بادمجان گوشتی در اندازه متوسط -------- 6 عدد
سویا درشت ------------------------------- 300 گرم
پیاز ----------------------------------------- 2 عدد متوسط
رب گوجه فرنگی * ------------------------- 2 قاشق غذا خوری
ادویه کاری --------------------------------- 1 قاشق چایخوری
فلفل دلمه ای ----------------------------- 1 عدد کوچک
قارچ --------------------------------------- 5 عدد
فلفل قرمز، فلفل سیاه، نمک ------------- به مقدار لازم
آبغوره -------------------------------------- نصف استکان

آشپزخانه

طرز تهیه :


پوست بادمجانها را یک در میان بگیرید طوری که قسمت با پوست بادمجان باریک تر باشد ، به مدت نیم ساعت در مخلوط آب و نمک غلیظ قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود . بعد بادمجان ها را بشوئید و خشک کنید و در مقداری روغن تمام سطح بادمجان را سرخ کنید .
در مدتی که بادمجانها در مخلوط آب و نمک قرار دارند ، سویای از قبل خیس شده را آبکش کنید و بگذارید آب آن کاملا خارج شود .
یک عدد پیاز را خلال خرد کنید ، در مقداری روغن سرخ کنید تا طلایی شود . بعد سویا را اضافه کنید و تفت دهید . وقتی آب سویا کشیده شد ، یک قاشق رب گوجه را در نصف لیوان آب جوش حل کنید و به تابه بیفزائید و مواد را هم بزنید .
فلفل دلمه ای را نگینی ریز خرد کنید و همراه ادویه کاری ، فلفل قرمز و فلفل سیاه در این مرحله به تابه بیفزائید . درب تابه را ببندید و تا مواد با حرارت بسیار ملایم کاملا طعم دار شوند .
قارچ را خرد کنید و جداگانه با مقداری کره و آبلیمو با حرارت بالا سرخ کنید . بعد از اینکه آب مواد داخل تابه کشیده شد ، قارچ را به مواد اضافه کنید . مواد را هم بزنید نمک مواد را اندازه کنید و شعله را خاموش کنید تا مواد کمی سرد شوند .
بادمجانهای سرخ شده را مطابق تصویر به صورت فنری برش دهید . ( دقت کنید برش های عمیق روی سطح بادمجان ایجاد کنید ولی برش ها در حدی عمیق نباشند که بادمجان هنگام پخت بافت خود را از دست دهد ) با مواد آماده شده داخل برش های بادمجان را پر کنید ( در حدی که مواد از ظرفیت برش ها بیشتر نباشند و از داخل بادمجان بیرون نریزند )
یک عدد پیاز باقیمانده را نیز خلال خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید . قبل از اضافه کردن رب گوجه فرنگی ، مقداری فلفل قرمز و ادویه کاری و زرد چوبه به پیاز اضافه کنید و وقتی پیاز کاملا طلایی شد ، رب گوجه را در یک لیوان آب جوش حل کنید و داخل تابه بریزید . وقتی سس جوش آمد نیمی از آبغوره را داخل سس بریزید و حرارت را کمی زیاد کنید تا سس دوباره جوش بیاید .
بادمجانهای پر شده و آماده را داخل سس در حال جوش قرار دهید و بعد حرارت زیر سس را ملایم کنید .
بدون اینکه درب تابه را ببندید ، 15-20 دقیقه زمان دهید تا بادمجانها در سس مذکور کاملا طعم دار شوند .
در این مدت چند بار از سس داخل تابه به آرامی روی بادمجانها بریزید و بعد از اینکه بادمجانها کاملا رنگ سس را به خود گرفتند و آب سس کشیده شد ، غذا را در ظرف مورد نظر سرو کنید .
مقدار باقیمانده آبغوره را روی بادمجانها بریزید و غذا را همراه نان سرو کنید .

نکته :
* اگر مایل بودید به جای رب گوجه از گوجه فرنگی استفاده کنید به جای 2 قاشق رب گوجه میتوانید از 500 گرم گوجه میکس و سرخ شده استفاده کنید .
بهتر است وقتی در حال سرخ کردن بادمجانها هستید ، یک روی بادمجان که سرخ شد قبل از اینکه بادمجانها را برگردانید ، شکاف مورد نظر را روی سطح بادمجان ایجاد کنید و بعد روی دیگر آن را سرخ کنید تا داخل شکاف ایجاد شده هم مقداری سرخ شود و مزه خامی ندهد .
انتخاب بادمجان گوشتی به این دلیل است که هنگام برش زدن بادمجان به اندازه کافی فضا برای مواد داخل بادمجان داشته باشیم . ولی اگر خواستید ظاهر غذا شیک تر باشد میتواند از بادمجانهای قلمی تر استفاده کنید که در آن صورت بیشتر غذا مزه بادمجان میدهد .
مزه این غذا هرچه تند تر باشد خوش مزه تر است . به دلیل اینکه این سبک برش بادمجان بر خلاف شکم پاره معمولی ، بیشتر مزه بادمجان را حفظ میکند تا مزه مواد را . ولی در استفاده از ادویه کاری زیاده روی نکنید چون باعث تلخ شدن مزه غذا میشود .
میتوانید برای طعم دار کردن سس ، از مقداری سبزی معطر خشک شده هم استفاده کنید .
هنگام خرد کردن مواد دقت داشته باشید که اندازه آنها طوری نباشد که ظاهر یک دست غذا را به هم بزند. بهتر است قارچ و فلفل دلمه ای نگینی ریز و یک اندازه خرد شوند .
یک تجربه ! اگر سویا را با گوجه فرنگی و نمک میکس کنید ، هنگام سرخ کردن به هیچ وجه خشک نمیشود و نیازی به روغن بیش از اندازه ندارید .

گردآورنده : دنیاها،دانشنامهٔ فارسی | www.donyaha.ir

برای مشاهده لیست کامل غذاهای آشپزخانه اینجا کلیک کنید ...

دیدگاه تان را بنویسید !

مطالب تصادفی سایت :

طرز تهیه اسنک سویا و بادمجان

طرز تهیه چاشنی شور

طرز تهیه خوراک مرغ فوری

تصویر تصادفی