جوزپه آرچیمبولدو

جوزپه آرچیمبولدو نقاش ایتالیایی بود که بیشتر برای آفرینش تک‌چهره‌های ذهنی تماماً ساخته شده از ترکیب اشیایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، گل‌ها، جانوران و کتاب‌ها، شناخته می‌شود.

نقاشی‌های او در سدهٔ ۲۰ میلادی توسط سالوادور دالی و نقاشان سورئالیست دیگر ستوده شدند.
آرچیمبولدو نقاشی از این اشیا را به گونه‌ای روی بوم ترتیب می‌داد که کل مجموعه از اشیا یک سوژه پرتره قابل تشخیص باشد.

زندگی نامه

جوزپه آرچیمبلدوجوزپه آرچیمبلدوجوزپه آرچیمبلدو، در ۱۵۲۷ میلادی در میلان ایتالیا به دنیا آمد و در سال ۱۵۹۳ از دنیا رفت و عمرش به نقاشی در کلیساها و تزئین کاخ‌ها گذشت، سالهای زندگی او از سالهای زندگی نقاشان مشهوری مثل میکل آنژ، رافائل و داوینچی چندان دور نیست. پدرش از نقاشان دولتی بود و باعث شد تا پسرش نیز خیلی زود وارد این حرفه شود. او آنقدر استعداد داشت که در سال ۱۵۴۹ وقتی ۲۲ ساله بود، وظیفهٔ نقاشی بر شیشه‌های کلیسای مرکزی میلان به او سپرده شد. او نقاش بر دیوار را در سال ۱۵۵۶ تجربه کردو در سال ۱۵۶۲به عنوان نقاش دربار فردینانی اول برگزیده شد.
او عاشق کشیدن پرتره بود؛ اما پرتره‌های معمولی نمی‌کشید، کار او قرار دادن انواع و اقسام سبزیجات و میوه‌ها و حیوانات کنار هم و درآوردن صورتهای انسانی از میان آنها بود.
او صورت «فلورا» الههٔ گل را با ترکیبی از گلهای مختلف با کنار هم قرار دادن آنها نقاشی کرده که این نقاشی به سال ۱۵۹۱ برمی‌گرددکه این اثر اکنون در یک مجموعهٔ خصوصی در پاریس است. او چهار فصل را بین نقاشیهایش دارد. به این صورت که هر فصل با زیبایی‌ها و میوه‌هایش در صورت ۴ انسان گنجانده شده‌اند. تابلو ی زمین آرچیمبلدو که در سال ۱۵۷۰ روی چوب نقاشی شده؛ تصویر یک انسان است که اجزای صورتش را حیوانات تشکیل می‌دهند. نقاشی دیگر او روی چوب که در سال ۱۵۹۰ با رنگ روغن کشیده شدهاست؛ تلفیقی استاز تمامی میوه‌ها، که با کنار هم قرار گرفتن صورت یگ انسان را ساخته‌اند، این اثر نصیب موزه‌ای در سوئد شد.
تابستان ۲۰۰۸ در موزهٔ لوکزامبورگ نمایشگاهی برپا شد که حدود ۱۰۰ تا از تابلوهای این نقاش را در آن جمع کرده بودند.

برخی از نقاشی های جوزپه آرچیمبلدو

جشن درو اثر آرچیمبولدواین نقاشی موسوم به جشن درو در سال 1537 توسط آرچیمبولدو به تصویر کشیده شده

نقاشی چهره امپراطور رودولف دوم اثر جوزپهنقاشی چهره امپراطور رودولف دوم که توسط جوزپه با میوه ها و سبزیجات کشیده شده است نقاشی تکریم بهار، اثر جوزپه آرچیمبولدو نقاشی موسوم به تکریم بهار، اثر جوزپه آرچیمبولدو در قرن 16 میلادی

گردآورنده : دنیاها،دانشنامهٔ فارسی | www.donyaha.ir

دیدگاه تان را بنویسید !

مطالب تصادفی سایت :

زندگی نامه دالامبر

زندگی نامه ژوزف لاگرانژ

زندگی اجتماعی فیل ها - رفتار و حقایق آنها

تصویر تصادفی