ناصر رزازی

ناصر رزازی (به کردی: ناسر ڕه‌زازی) (زادهٔ ۳۰ خرداد ۱۳۳۴، سنندج) خواننده، شاعر، سیاستمدار و نویسنده کرد اهل کردستان است که علاوه بر کار خوانندگی به تدریس زبان کردی و ترجمه و تألیف نیز می‌پردازد. وی بیشتر زندگی خود را در خارج از ایران و در کشور سوئد و اقلیم کردستان گذراند.

ناصر رزازی ( ناسر ره زازی )

رزازی یکی از استادان بزرگ موسیقی کردی به شمار می رود. به عقیده وی موسیقی تنها از طریق دانشگاه ها و مدارس آموخته نمی شود؛ بلکه سرو کار موسیقی با دل و احساس آدمی است. او در انتخاب شعر بسیار نازک بین است و در بیشتر اشعارش مربوط به خودش است.

زندگی رزازی

ناصر رزازی در کنار خانواده اشناصر رزازی در کنار خانواده اشناصر رزازی به کردی ناسر ره زازی در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در محلهٔ «کانی کمیز» سنندج متولد شد. وی دو فرزند پسر به نام‌های ماردین و کاردو و یک دختر به نام دلنیا دارد. دلنیا رزازی دختر او نیز در عرصهٔ خوانندگی مشغول فعالیت هنری است. مرضیه فریقی همسر ناصر رزازی که او نیز خواننده عرصه موسیقی کردی بود در تابستان ۲۰۰۴ در یک سانحهٔ پزشکی در استکهلم سوئد درگذشت. چندی پس از مرگ فریقی با ایران نسیمی که همچون فریقی اهل مریوان است ازدواج کرد.
ناصر رزازی با اکثر هنرمندان کرد در جای جای مناطق کردنشین در خارج و داخل ایران دیدار و ارتباط داشته است. ناصر رزازی همواره از اسطوره موسیقی کردی، حسن زیرک به عنوان الگو و کسی که بیشترین تاثیر را در زندگی هنریش داشته،یاد میکند.
ناصر رزازی به تمام لهجه های کردی تسلط دارد و ترانه های زیادی را اجرا کرده است.

حزب و ناصر رزازی

رزازی در اوایل انقلاب اسلامی ایران یکی از پیشمرگهای حزب کومله کردستان بود و به همراه نیروهای نظامی این حزب به عراق رفت. بعد از آن با ناآرام‌شدن عراق به کمک کردها و پیشمرگه‌های حزب کومله شتافت. از بزرگترین پیروان او می توان اسماعیل سردشتی را نام برد.

مصاحبه با بی بی سی

ناصر رزازی در این مصاحبه تمامی احزاب مسلح کُردی را زیر سوال برد و گفت گروههایی از جمله کومله و دمکرات به بیراهه رفته اند . آنها نتوانسته اند فرهنگ کُرد را به دیگران نشان دهند.
ناصر رزازی سپس در بیان مطالب خود اظهار داشت که این گروهها با استفاده از زور و سلاح می خواهند قدرت را در کردستان بدست بگیرند اما سلاح در کردستان چاره نیست وبایستی از راه گفتمان مسئله حل شود.
ناصر رزازی در بخش پایانی صحبتهای خود با اظهار نظر جالبی خواستار الحاق کُردها ترکیه ، سوریه و عراق به خاک ایران شد وگفت کُرد در اصل ایرانی بوده و هست وباقی خواهد ماند و هیچگاه کردهای ایران از خاک ایران جدا نخواهد شد.
جدا شدن کردستان از خاک ایران برای مردم ایران پذیرفته شدنی نیست. من خودم را کُرد می دانم ولی ایرانیم.

مجوز آلبوم چیاوان

در ۲۳ دی ۱۳۹۳، آلبوم مشترک ناصررزازی و زکریا یوسفی به نام چیاوان از سوی شرکت آوای ماد در تهران با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. صدور این مجوز و انتشار این آلبوم در شرایطی بود که رزازی بارها علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران با رسانه‌ها گفتگو کرده‌است، سبب واکنش‌های متفاوتی در میان رسانه‌ها شد. محمدحسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشستی خبری، مبنای صدور مجوز برای آثار موسیقی را محتوای اثر اعلام کرد و نه اندیشه‌ها، رفتارها و گذشتهٔ افراد. با وجود این، او اعلام کرد از طریق مدیرکل موسیقی وزارت ارشاد موضوع را پیگیری خواهد کرد.

آلبوم‌ها :
۱۹۷۶ - کردستان
۱۹۷۹ - دێوانه خۆم
۱۹۸۲ - گۆمه‌شین
۱۹۸۳ - مه‌لول گیان
۱۹۸۴ - له گوڵان
۱۹۸۸ - هه‌ڵه‌بجه
۱۹۹۳ - ڕه‌زیانه
۱۹۹۴ - نیاز
۱۹۹۵ - به پیرۆز
۱۹۹۶ - خه‌می نان
۲۰۰۰ - کرماشان
۲۰۱۰ - ئێواره‌یه
۲۰۱۲ - بیره‌وه‌ری
۲۰۱۴ - چیاوان
۲۰۱۶ - گلباران (کار مشترک با فرید فرج‌پوری)
۲۰۱۹ - شاره‌که‌م

از زبان ناصر رزازی به کوردی

من ناصر محه مدِ امین له سالی 1334 کوچی هه تاوی به رامبر به سالی 1955 زایینی له شاری سنه له دایک بووم.
له ته مه نی شه ش سالی دا نا ردوویانم بو قو تا بخا نه. پا ش ته واو کر دنی دوو سا ل خو یندن من هه میشه حه ز م له ده هول کو تان بوو یانی هه میشه چ ده رگام وه ده س که و تبی چ تهنه که ده هو لم پی لیداوه هه مدا یم هه با و کم تو ز یک به هر ه ی ده نگ چو شی یان هه بوو . جیاواز له و له ناو خز مه که نی دایکم ده نگ خو ش زور هه بوو.
باوکی دایکم که به حه بیب ئه کبه ر ده لاک نا سر اوه که یه کیک له و ده نگ خو شا نه ی سه ر ده می سه ید عه لی ئه سغه ر بووه .به لام هیچ بهرهه میکی تو مار نه کر اوه بو یه که مین جار له دیی ئار انا نا گو را نیمکوت ودوای ئه وه له مه ریوان گورانیم کوت له ته مه نی دوازه سالی دا تتله مه درسه ی هه دایه ت پر گرامیکم په خش کرد.
له ته مه نی چوارده سالی دا به رنامه ی جومعه و سه رگه رمی له ئیسگه ی سنه له گه ل کا ک ئه شر ه ف (فه ر شا )گورانی (ده سمالی ) تو مار کرد .
من ئه وه لین که شیک بووم که به چوارزاراوهی کو ردی یانی کرمانجی سورانی کهلهو ر یو ه هورا می گورانیم کو تووه .
که ئه وکا ره ی من با عیسی ئه وه ده بی که ئه و چوار زاراوه یه لیک نیز یک بنه وه .سه با ره ت به گورا نیه کانی فو لکلور ز یاترله حا فز ه یدایکمم که لک وه ر گر تووه.

جلال طالبانی - مرضیه فریقی - ناصر رزازیجلال طالبانی - مرضیه فریقی - ناصر رزازی

گردآورنده : دنیاها،دانشنامهٔ فارسی | www.donyaha.ir

دیدگاه تان را بنویسید !

مطالب تصادفی سایت :

آشنایی با زندگی آهو ها (غزال) و انواع آن

زندگی نامه فردریش گاوس

تحقیق کلی درباره زندگی بز ها

تصویر تصادفی