پرسشنامه کیفیت زندگی کاری

برای سنجش کیفیت زندگی کاری از پرسشنامه ای 18 سوالی که توسط مرتضی امانی آشلوبلاغ و برگرفته شده از الگوی والتون (1388) ساخته شده، استفاده گردید و متغییرهای مربوط به کیفیت زندگی کاری معلمان دوره متوسطه آموزش و پرورش شهر یزد از قبیل:

  • شرایط کاری ایمن و سالم
  • سیستم حقوق و دستمزد
  • امکان رشد توانمندی‌ها امنیت مداوم
  • انسجام اجتماعی در سازمان کار
  • حفظ حقوق اساسی فرد در سازمان
  • تعادل بین کار و سایر جنبه‌های زندگی
  • شغل مناسب اجتماعی

(این عوامل برگرفته از مدل والتون می باشند) مورد سنجش واقع شده است. سطح اندازه گیری پرسشنامه فاصله ای و بر اساس مقیاس پنج درجه ای لیکرت (خیلی زیاد، زیاد، متوسط، کم و خیلی کم)، تنظیم گردیده است.

کیفیت زندگی کاری

همانطور که سازمان بین المللی کار ILO  در گزارش جهانی خودش آورده است تعریف واحد و معمولی از کیفیت زندگی کاری که به طور عمومی مورد قبول همگان باشد وجود ندارد. حداقل سه استفاده رایج از این اصطلاح وجود دارد. اول اینکه کیفیت زندگی کاری اشاره به مجموعه ای از نتایج  برای کارکنان نظیر رضایتمندی شغلی، فرصت‌های روان شناختی، امنیت شغلی، روابط مناسب کارفرما، کارکنان و میزان پایین حوادث دارد. شاید این شایعترین استفاده از این اصطلاح باشد. دوم اینکه کیفیت زندگی کاری، هم چنین به مجموعه ای از کارها یا عملکردهای سازمانی نظیر مدیریت مشارکتی، غنی سازی شغلی سیستم پرداختی که عملکرد خوب را تشویق می‌کند، تضمین شغلی و شرایط کاری مطمئن اشاره دارد. بالاخره کیفیت زندگی کاری اغلب به یک نوع برنامه تغییر سازمانی اشاره دارد. (میرسپاسی،1386).

کیفیت زندگی کاری را از دو منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد، از یک منظر، کیفیت زندگی کاری به مجموعه شرایط عینی و واقعی در سازمان نظیر خط مشی‌های ارتقا از درون، رهبری آزادمنش، مشارکت کارکنان و اقدامات و شرایط کاری امن و مطلوب و یکسان تلقی می‌شود و از منظر دیگر کیفیت زندگی کاری با نگرش کارکنان و طرز تلقی آن‌ها در مورد احساس امنیت، رضایت و توان رشد و توسعه به عنوان یک انسان، مساوی فرض شده است ( کاسیو2002، به نقل از عباسی،1390). این دیدگاه، کیفیت زندکی کاری را به حد و میزانی که تمامی نیازهای انسان را تامین می‌نماید ، مرتبط می‌داند. از این رو کیفیت زندگی کاری را  می‌توان از لحاظ عینی (سخت افزاری) و ذهنی (نرم افزاری) مورد توجه قرار داد و از سوی دیگر کیفیت زندگی کاری مفهوم یا سازه ای چند بعدی است (پرداختچی، 1384).

کاسیو  کیفیت زندگی کاری را ادراک کارکنان از بهداشت فیزیکی (جسمی) و روانی (ذهنی) خود در محیط کار تعریف کرده است. همچنین از نظر کاسیو کیفیت زندگی کاری را به دو روش می‌توان تعریف کرد:
1ـ کیفیت زندگی کاری مجموعه ای از اهداف و شرایط و عملیات سازمانی شامل: توسعه شغلی، سرپرستی دموکراتیک، شرایط کاری مطمئن می‌باشد.
2ـ کیفیت زندگی کاری ادراک کارکنان از امنیت شغلی، رضایت شغلی نسبتاً خوب و توانایی ارتقاء و توسعه کاریشان می‌باشد (کاسیو،1992).

در سال 1977 ستاد مرکزی آمریکایی کیفیت زندگی کاری، تعریف زیر را ارائه کرد:

"بهبود کیفیت زندگی کاری به هر فعالیتی اطلاق می شود که در هر سطحی از سازمان رخ می دهد و هدف آن افزایش اثربخشی سازمانی از طریق بالا بردن مقام و منزلت و فراهم نمودن امکان ترقی افراد می باشد. کیفیت زندگی کاری فرایندی است که از طریق آن سهامداران سازمان و مدیریت، اتحادیه ها و کارکنان می-آموزند که چگونه با یکدیگر بهتر کار کنند، عملیات را برای خود تشریح نمایند و بهبودهای لازم را اعمال نمایند تا دو هدف بهبود کیفیت زندگی کاری برای اعضای سازمان و اثربخشی شرکت و اتحادیه ها به طور همزمان تحقق یابد"(فلیپو ،1984).

 

تعریف مفهومی متغیر :دانلود رایگان پرسشنامه های استاندارد
تعریف عملیاتی :دانلود رایگان پرسشنامه های استاندارد
روایی  پرسشنامه :دانلود رایگان پرسشنامه های استاندارد
پایایی پرسشنامه :دانلود رایگان پرسشنامه های استاندارد
منبع : دانلود رایگان پرسشنامه های استاندارد
کد محصول : 2004
سوالات : 18
فرمت : ورد (word)
تعداد صفحات : 4

 

توجه مهم: خرید از "دنیاها" کاملا امن و مطمئن انجام می شود و تمامی فایل های دریافتی از سایت تضمین شده می باشد.

::: در صورتیکه در دریافت فایل ها با مشکل روبرو شدید به شماره زیر پیامک دهید. :::

۰۹۰۱-۳۵۱-۶۲۲۱

ایمیل پشتیبان و مشکلاتایمیل پشتیبان و مشاور سایت:

research88research@gmail.com

donyaha.ir_line