قورباغه های استوایی

جنگل های گرمسیری جهان دارای مجموعه ای از قورباغه های دیدنی و جذاب هستند. اگرچه قورباغه ها تقریباً در همه جای کره زمین یافت می شود اما در مناطق گرمسیری - مکان هایی مانند جنگل های بارانی آمازون و جنگل های استوایی آفریقا -گونه های آنها با دیگر مناطق متفاوت هستند.

در زیر هفت نوع قورباغه شگفت انگیز آورده شده است که به طور انحصاری در آن محیط ها زندگی می کنند، محیط هایی که معمولاً گرم، مرطوب و دارای پوشش گیاهی متراکم هستند.

قبل از ادامه مطلب می توانید مقاله ای کامل و جامع در مورد قورباغه ها را مطالعه کنید.

در این رابطه : دانستنی ها و نکات جالب زندگی قورباغه ها

  • قورباغه درختی چشم قرمز

قورباغه درختی چشم قرمزچشم های قرمز رنگ آن از ویژگی های برجسته آن است، رنگ پوست آن سبز با نوارهای عمودی آبی و زرد در طرفین است و دارای پاهای نارنجی یا قرمز روشن می باشد.

هنگام ترس، قورباغه درختی،چشم های قرمز خود را برافروخته کرده و موقتاً شکارچیان خود را گیج می کند و از این طریق فرار را امکان پذیر می سازد. این گونه قورباغه از پرش چشمگیر نیز برخوردار است و به همین دلیل به آنها "قورباغه میمون" نیز می گویند.

قورباغه درختی چشم قرمز، بومی مناطق دشت گرمسیری جنوب مکزیک تا شمال آمریکای جنوبی.

  • قورباغه نیزه سمی آبی

قورباغه نیزه سمی آبیقورباغه نیزه سمی آبی بدون شک مانند یاقوت کبود زیبا است و شبیه به سنگهای قیمتی گرانبها است. این قورباغه یکی از گنجینه های منحصر به فرد طبیعت است، که فقط در جنگل های استوایی که از مرز سیپالی‌وینی ساوانا در جنوب سورینام آغاز می شود و تا شمال برزیل ادامه دارد، یافت می شود.

این قورباغه سمی است و ماده ای سمی را از طریق پوست خود ترشح می کند. هر قورباغه از این گونه،الگوی مشخصی از لکه های سیاه در پشت و پهلوهای خود دارد، و مانند اثر انگشت می توان از آن برای جدا کردن آنها استفاده کرد.

تولیدمثل قورباغه‌های نیزه سمی به صورت فصلی است و معمولاً در ماه‌های فوریه یا مارس در هنگام باران اقدام به تولیدمثل می‌کنند. برای جفت‌گیری، نرها بر روی سنگی که در زیر آن ماده‌ها قرار دارند می‌نشینند و اصوات آرام ایجاد می‌کنند. سپس ماده‌ها با یکی از نرها به نزاع می‌پردازند. جانور نر ماده را به یک مکان آبی و آرام می‌برد و همان‌جا مکان تخم‌ریزی می‌شود. 

  • قورباغه سمی طلایی

قورباغه سمی طلاییاین قورباغه به ظاهر نسبتاً بی خطر به نظر می رسد. اما در پوست زیبا و روشن آن ماده ای کشنده به نام batrachotoxin وجود دارد. یک قورباغه سمی طلایی معمولی از 700 تا 1900 میکروگرم سم در سیستم خود دارد، که 200 میکروگرم یا کمتر از آن برای کشتن یک انسان بالغ کافی است.

رنگ این گونه از قورباغه ها معمولا زرد است اما ممکن است به رنگ نارنجی و سبز کمرنگ نیز دیده شود. مانند بسیاری از حیوانات با رنگ روشن، بدن رنگی آنها به عنوان هشداری برای سمی بودن آنها است. نکته قابل توجه، مار لیوفیس اپی فنل در برابر سم آنها مصون است و به تنها شکارچی قورباغه ها معروف است. قورباغه سمی طلایی در جنگلهای بارانی آمازون و امتداد ساحل اقیانوس آرام کلمبیا وجود دارد. به دلیل کمبود جمعیت، محدود بودن دامنه آن و کاهش مداوم زیستگاه آن این گونه در معرض خطر انقراض است.

  • قورباغه شیری آمازون

قورباغه شیری آمازونقورباغه شیری آمازون گونه ای منحصر به فرد و زیبا است که با داشتن نوارهای متناوب و تکه های قهوه ای تیره و خاکستری روشن،جلوه خاصی دارد. با افزایش سن، رنگ پوست آنها تغییر می کند و پوست آنها به طور فزاینده ای از بافت دانه پر می شود.

عجیب تر از ظاهرشان رفتار آنها در هنگام تولید مثل است. این گونه ی خاص از قورباغه ها فقط در سوراخ های درون تنه ی درختان بزرگ تخم گذاری می کنند که این خود یکی از دلایل طولانی شدن موفقیت در تولید مثل آنها در اسارت شد.

اسم مشهور آنها یعنی قورباغه شیری به مایع سفید شیری سمی بر می گردد که این قورباغه هنگام احساس خطر، تولید می کند. قورباغه شیری آمازون یک قورباغه درختی بزرگ است. بالغ آنها بین 6.3 تا 10 سانتی متر است. و نرها از ماده ها کوچک تر هستند.

قورباغه های شیری آمازون در جنگل های مرطوب و بارانی شمال آمریکای جنوبی زندگی می کنند.

  • قورباغه گوجه ای

قورباغه گوجه ایقورباغه گوجه ای،قرمز و بسیار شبیه گوجه فرنگی بزرگ و رسیده است. درخشان ترین و بزرگترین قورباغه ی اینگونه،ماده ها هستند. در هر دو جنس، رنگ آمیزی قرمز آنها به عنوان یک علامت هشدار دهنده عمل می کند. در صورت تهدید و احساس خطر، قورباغه گوجه ای ماده ای سفید و چسب مانند را از پوست خود ترشح می کند که به عنوان یک عامل بازدارنده برای شکارچیان است.

قورباغه گوجه ای بومی جنگلهای بارانی گرمسیری شمال شرقی ماداگاسکار، بخصوص منطقه خلیج آنتونسیل است.

  • قورباغه جالوت (گولیاث)

قورباغه جالوت (گولیاث)قورباغه های جالوت بین 6.5 تا 12.5 اینچ طول دارند و حدود 1 تا 7 پوند وزن دارند که این ویژگی ها آنها را به بزرگترین قورباغه در جهان تبدیل می کند. آنها در آغاز زندگی به اندازه قورباغه های دیگر هستند،اما در حدود سه ماه به اندازه غیرمعمولی رشد می کنند.

قورباغه های جالوت فاقد کیسه های صوتی هستند،ولی درعوض از نوعی صدای سوت برای ارتباط در هنگام جفت گیری استفاده می کنند.

نرها در این گونه به طور معمول از ماده ها بزرگتر هستند، مشخصه ای که در بین قورباغه ها نادر است .

قورباغه های جالوت ساکن رودخانه هایی در جنگل های استوایی گینه استوایی و کامرون هستند.

  • قورباغه سمی مقلد

قورباغه سمی مقلدچهار نوع مختلف از این گونه شناخته شده است که هر یک ترکیبی از رنگهای خاص و زیبا هستند. قورباغه سمی مقلد از قورباغه های سمی هستند که در مناطق مختلف جغرافیایی سکونت دارند.

بهتر است بدانید که این قورباغه ها از سم خود برای کشتن شکار استفاده نمی کنند بلکه از آن به عنوان یک مکانیزم دفاعی استفاده می کنند. این سم به واسطه خوردن مورچه ها و حشرات دیگر در بدن تولید می شود که در زیر پوست قورباغه ها ذخیره شده و کم کم از طریق روزنه های پوست قورباغه خارج می شود.

گردآورنده: دنیاها، دانشنامۀ فارسی | www.donyaha.ir

دنیاها

بازیگران ایرانی

بازیگران هندی