۱- خفاش (Bat)
خفاش ها با تولید امواج مافوق صوت و با توجه به شکل موج بازگشتی پس از برخورد با موانع، از برخورد با موانع پرهیز کرده و حشرات را شکار می کنند. این دستگاه طبیعی و پیشرفته صوتی Eholocation نام داشته که دلفین ها نیز سیستمی مشابه با آن را دارا می باشند.


۲- کوسه (Shark)
هیچ وقت با یک کوسه Hide-and-seek (قایم باشک) بازی نکنید چونکه خواهید باخت. کوسه ها دارای سلولهای مخصوصی در سر هستند که نسبت به میدان مغناطیسی تولید شده توسط دیگر موجودات حساس می باشد. این حس به قدری در انواع خاصی از کوسه ها قویست به طوری که امواج تولید شده توسط یک ماهی کوچک را در زیر کف دریا شناسایی می کند.


۳- مار بوآ (BOA)
اندامها حساس به دمای مار بوآ که بین چشم ها و سوراخ بینی وی واقع شده، او را قادر می سازد که طعمه خود را از طریق حس کردن دمای بدن وی شناسایی کند. این اندام که در دو طرف سر مار بوآ قرار دارد با تشکیل یک شکل ۳ بعدی از طعمه، او را قادر می سازد که جهت و شدت حمله خود را حتی در تاریکی مطلق بدون کوچکترین نقصی انجام دهد.


۴- مرغ مگس خوار (Hummingbird)
چشمان برخی حشرات و پرندگان مانند مرغ مگس خوار، قادر به دیدن امواجی از نور هستند که خارج از محدوده دید انسان بوده و  چشم انسان قادر به دیدن آن نمی باشد. پرندگانی که به نظر ما بی رنگ یا تک رنگ می آیند، دارای آنچنان رنگهای متفاوتی هستند که حتی ما نمی توانیم آنها را نام گذاری کنیم. این توانایی در تلسکوپ هابل به کار گرفته شده که پس از رنگ آمیزی توسط متخصصان، ما میتوانیم از دیدن آنها لذت ببریم.


۵- گربه سانان
گربه سانان دارای غشایی در پشت چشمشان هستند که مانند آینه عمل کرده و آنها را قادر می سازد که حتی در تاریکی مطلق حرکت کرده و طعمه خود را شکار کنند. این غشا که tapetum lucidum نام دارد نور را پس از عبور از شبکیه دوباره منعکس می کند که چشم را قادر به جذب هر چه بیشتر فتونهای نور می کند.


۶- مار (Snake)
مارها با استفاده از زبان دو شاخه خود محیط اطراف را آنالیز می کنند. مار بوسیله زبان خود ذرات ریز معلق در هوا را جذب می کند. سپس مار زبان خود را در محوطه بالای دهان خود قرار می دهد که به آن Jacobson's organs گفته می شود. در آنجا بوی ذرات آورده شده توسط زبان شناسایی شده و به سیگنالهای الکتریکی تبدیل شده و به مغز فرستاده می شود.


۷- پروانه (Butterfly)
پروانه می تواند سیگنالهای عاشقانه را که pheromones نامیده می شوند و توسط جنس مخالف فرستاده شده را از فاصله ۱۵ کیلومتری شناسایی کنند. برخی تحقیقات نشان داده که انسان نیز می تواند این سیگنالها را شناسایی کند ولی از فاصله بسیار نزدیک.


۸- موش (Mouse)
بسیاری از موشها دارای بینایی بسیار ضعیفی هستند. موش ها از موهای اطراف بینی خود که vibrissae نامیده ی شود دقیقا به همان شیوه که افراد نابینا از عصا استفاده می کنند، برای دیدن اشیا استفاده می کند. با مالیدن این موها به اشیا مختلف، موش یک تصویر سه بعدی از فضای اطراف خود ایجاد می کند.


۹- Drum Fish
برخی از ماهی ها مانند Drum Fish از اندامی مخصوص برای شنیدن استفاده می کنند. این ماهی ها نوسانات دریا را بوسیله یک حسگر بسیار قوی دریافت کرده و سپس بوسیله سلولهای ویژه ای آنالیز مرده و به امواج صوتی تبدیل کرده و به مغز می فرستد.


۱۰- پرندگان مهاجر (Birds of Passage)
بسیاری از پرندگان مخصوصا پرندگان مهاجر از میدان مغناطیسی زمین برای پیدا کرده راه خود در مسافرتهای طولانی استفاده می کنند. دانشمندان هنوز اطلاع دقیقی از چگونگی این مساله ندارند ولی تحقیقات جدید نشان داده که پرندگان امواج مغناطیسی زمین را به مدلی از رنگ و یا نور می بینند.

گردآورنده: دنیاها، دانشنامۀ فارسی | www.donyaha.ir

دنیاها

بازیگران ایرانی

بازیگران هندی